جمعه 1 شهريور 1398 Friday 23 August 2019

Yarigin1


 

 ستاره رقابت هاي  كشتي آزاد المپيك 1972 مونيخ در وزن 100 كيلو گرم « ايوان ياريگين » از شوروي بود .


روس‌‌‌‌ها هميشه دروزنهاي 100 كيلو و 100+كيلو گرم يكه تاز المپيكها بودند. رقابت‌هاي كشتي آ‍زاد المپيك 1972 مونيخ طي روزهاي 27 تا 31 ماه آگوست در آلمان غربي برگزار شد و در اين رقابت‌ها 219كشتي گير از 43 كشور حضور داشتند كه تيم كشتي شوروي با 5 مدال طلا، 2 نقره ، يك برنز و كسب 44 امتياز به مقام اول رسيد. درهمين المپيك « لوان تدياشويلي » گرجستاني آنچنان كوبنده و قاطع بود كه هيچ يك از مدعيان وزن 82 كيلوگرم اجازه نفس كشيدن هم پيدا نكردند. درالمپيك مونيخ الكساندر مدويد، پرافتخارترين مرد دنياي كشتي آزاد، آخرين قدم را هم در جاده قهرماني با موفقيت برداشت و با تصاحب مدال طلاي وزن 100+ كيلوگرم المپيك، افتخار ابدي براي خود خريد و ركوردي جاويدان برجاي گذاشت.

و اما ستاره بي چون و چراي المپيك مونيخ كسي نبود به جز ايوان ياريگين از شوروي كه 7 دوره كشتي گرفت و پيش از 7 دقيقه و20 ثانيه روي تشك حضور نداشت، يعني همان زماني كه وقت هر كشتي 9 دقيقه بود و در سنگين وزن امتيازهاي زيادي رد و بدل نمي‌شد، ياريگين در ميانگين براي هر كشتي يك دقيقه وقت گذاشت و پشت هر 7 حريف را در هر مبارزه كمتر از يك دقيقه به تشك دوخت و ستاره بي چون و چراي المپيك لقب گرفت. در وزن 100 كيلوگرم، 17 كشتي گير حضور داشتند كه ياريگين با قرعه شماره 3 در دور اول «برونويوتزلر » از سوئيس را ضربه فني كرد و بعد شانه هاي « گرد باخ من »‌ از آلمان شرقي را به تشك  دوخت. ياريگين در دور سوم « هاري گريس » از كانادا را در كمتر از يك دقيقه ضربه فني كرد و در دور چهارم بر« ابوالفضل  انوري » از ايران با همين نتبجه پيروز شد و به دور پنجم رسيد. او دراين مرحله « ايناچي پانيت» از روماني را هم ضربه فني كرد و از سد « بايان مونخ » نايب قهرمان سال 1971 جهان گذشت و در آخرين مبارزه هم « ژوزف كاستاري » از مجارستان را ضربه فني كرد و با كسب مدال طلا، عنوان ستاره مسابقه‌ها را هم به خود اختصاص داد. رده بندي وزن 100 كيلوگرم المپيك 1972 مونيخ.

  • 1- ايوان يار يگين از شوروي مدال طلا
  • 2- هولوگين بايان مونخ از مغولستان مدال نقره
  • 3- ژوزف كاستاري از مجارستان برنز
  • 4- واسيلي تئودورف از بلغارستان
  • 5- ايناچي پانيت از روماني
  • 6- ريشارد دلوگوز از لهستان

 

Yarigin1

 ايوان ياريگين دارنده سه مدال طلاي المپيك هاي 1972 مونيخ ، 1976 كانادا و 1980 مسكو و چندين مدال طلاي مسابقات جهاني

 Yarigin2

المپيك 1972 مونيخ
ايوان ياريگين در دور دوم مسابقات المپيك « گرد باخ من » از آلمان شرقي را به لنگ پيچيد و در مدت كمتر از يكدقيقه او را ضربه فني كرد .

 Yarigin3

مسابقات جهاني سال 1977 لوزان سوئيس
حريف قدرتمند آمريكائي قصد بارانداز نمودن ياريگين را داشت كه موفق شد با زحمت زياد يك امتياز از ياريگين بگيرد ولي سرانجام كشتي را با ضربه فني باخت و ياريگين به مقام اول مسابقات جهاني رسيد.

 Yarigin4

به عضلات و بازوان  قوي و ستبر ياريگين بنگريد، هر كس گرفتار فنون سر پا هم ميشود ياريگين بقدري شجاع و قوي و بي باك بود كه او را ضربه فني مي نمود.


ورود کاربران